- ციფრული წიგნიერება მშობლებისთვის
- რეფლექსია ,,ციფრული წიგნიერება მშობლებისთვის'
- პროექტი ,,ციფრული წიგნიერება მშობლებისთვის" შეხვედრის სურათები
- პროექტი ,,ჩემი უფლებები"
- პროექტი ,,ჩემი უფლებები" რეფლექსია
პროექტი ,,ბავშვთა უფლებები“
პროექტის სახელწოდება:
|
,,ბავშვთა უფლებები“
|
|||||
პროექტის განხორციელებს ვადა:
|
15.02.2019-
|
|||||
პროექტის განხორციელების არეალი:
|
სსიპ ქალაქ ხაშურის N7 საჯარო სკოლა
|
|||||
კლასი:
|
მე-5 ბ
|
|||||
პროექტის მიზნები:
|
ü მოსწავლეებისთვის ,,ბავშვის უფლებათა
კონვენციის“ გაცნობა;
ü ბავშვის უფლებების ყოველდღიური ცხოვრების
ნაწილად ქცევა;
ü ბავშვის აქტიურ და დემოკრატიულ მოქალაქედ ჩამოყალიბება;
ü მოსწავლეები შეიზენენ იმ უნარ-ჩვევებს,
რომლითაც შეძლებენ ადამიანის უფლებების დაცვას;
ü გამოიმუშავებენ თანასწორობისა და
ღირსების დაცვას;
|
|||||
პროექტის მიმდინარეობა:
|
I-კვირა - ,,წლის ყოველი დღე ადამიანის
უფლების დღეა“
II-კვირა - ,,ბავშვის უფლებათა კონვენცია“
III-კვირა - ,,სიტყვები რომლებიც გულს
გვტკენენ“
IV-კვირა - ,,უმნიშვნელოვანესი ვისთვის“
|
|||||
გაკვეთილი N1.
ჩატარების თარიღი: 15.02.2019 წელი
თემა: წლის ყოველი დღე ადამიანის უფლებათა დღეა!
მიზნები:
✅ ჯგუფური კალენდრის გაკეთება ადამიანის უფლებებთან დაკავშირებული მნიშვნელოვანი თარიღების აღნიშვნით; ✅ ზოგადი ცოდნის გაღრმავება ადამიანის უფლებათა სხვადასხვა ასპექტის შესახებ; ✅ ზოგადი ცოდნის გაღრმავება დროის დაყოფის (მაგ. თვე, კვირა, კვირის დღეები) და საგანგებო მოვლენების აღსანიშნავი დროის შესახებ; ✅ დაგეგმვის უნარ- ჩვევების განვითარება; ✅წარმოსახვის უნარის განვითარება სხვადასხვა დღესასწაულის შექმნასთან დაკავშირებით;
რესურსი:
✅მსოფლიო მნიშვნელოვანი დღეების ჩამონათვალი
✅ კალენდარი
✅ წიგნი ,,კომპასიტო“
აქტივობა:
1. მოსწავლეებს
ევალებათ კალენდრის შედგენა. კალენდარზე უნდა შეიტანონ მსოფლიო მნიშვნელოვანი თარიღები, როგორიცაა:
1 იანვარი- მშვიდობის მსოფლიო დღე; 8 მარტი- ქალთა საერთაშორისო დღე; 21 მარტი - ტყის მსოფლიო დღე; 22 მარტი - წყლის მსოფლიო დღე; 7 აპრილი - ჯანმრთელობის დაცვის მსოფლიო დღე; 22 აპრილი - დედამიწის დღე; 8 მაისი - წითელი ჯვრისა და წითელი ნახევარმთვარის მსოფლიო დღე; 9 მაისი - ევროპის დღე; 15 მაისი - ოჯახების საერთაშორისო დღე; 1 ივნისი - ბავშვთა დაცვის მსოფლიო დღე; 5 ივნისი - გარემოს დაცვის მსოფლიო დღე; 21 ივნისი - მშვიდობისა და ლოცვის მსოფლიო დღე; 7 აგვისტო - განათლების დღე; 8 სექტემბერი - წერა- კითხვის საერთაშორისო დღე 1 ოქტომბერი - მუსიკის საერთაშორისო დღე; 5 ოქტომბერი - მასწავლებლის საერთაშორისო დღე; 16 ოქტომბერი - სურსათის მსოფლიო დღე; 25 ოქტომბერი - გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის დღე; 9 ნოემბერი - რასიზმის საწინააღმდეგო დღე; 16 ნოემბერი - შემწყნარებლობის საერთაშორისო დღე; 20 ნოემბერი - ბავშვთა საყოველთაო დღე; 3 დეკემბერი - შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა საერთაშორისო დღე; 10 დეკემბერი - ადამიანის უფლებათა დღე;
2.
მოსწავლეებმა
უნდა დაასახელონ მათთვის მნიშვნელოვანი დღეები და ახსნან რატომ არის ის დღე, მათთვის
მნიშვნელოვანი?
3.
კლასში
გაიმართება დისკუსია, ყველა მოსწავლეს მიეცემა საშუალება, გამოხატოს საკუთარი მოსაზრება.
|
||||||
გაკვეთილი N 2.
ჩატარების თარიღი: 22.02.2019 წელი
თემა: ,,ბავშვის უფლებათა კონვენცია“
გაკვეთილის მიზანი:
·
ბავშვის უფლებათა კონვენციის გაცნობა
·
ბავშვებისთვის იმის ჩვენება,
რომ
ისინი
ინსტინქტურად
იცნობენ
ბავშვის
უფლებებს
·
ადამიანის საჭიროებების დაკავშირება ადამიანის
უფლებებთან
რესურსი:
✅ ,,ბავშვის უფლებათა კონვენცია“
ადაპტირებული ვერსია;
✅ ფორმატი
✅კალამი
✅ წიგნი ,,კომპასიტო“
აქტივობა:
მასწავლებელი
მიმართავს კლასს:
ა. რა
არის საჭირო
ბავშვების დაცვის,
გადარჩენის, განვითარებისა და ჩართულობისთვის?
ბ. თუ
ეს ბავშვებისთვის არის საჭირო, უნდა
ჰქონდეთ თუ
არა მათ
ამის უფლება?
გ. ვინ
უნდა უზრუნველყოს ბავშვები ამ უფლებებით?
მასწავლებელი,
მოსწავლეებს პასუხებს აწერინებს ფორმატზე. შემდეგ ეკითხება მოსწავლეებს, თუ სმენიათ ოდესმე ბავშვის უფლებათა კონვენციის შესახებ. აძლევს მათ კონვენციის ადაპტირებული ვერსია. უხსნის, რომ ამ დოკუმენტში განსაზღვრულია ის, რისი
უფლებაც ყველა ბავშვს
აქვს მსოფლიოში. განუმარტავს იმ ძირითად მიმართულებებს, რა
მიმართულებებზეც აგებულია ბავშვის უფლებათა კონვენცია და სთხოვს მათ, შეადარონ ერთმანეთს,
მათ მიერ ცხრილში დაწერილი პასუხები, ბავსვის უფლებათა კონვენციას.
მასწავლეების უხსნის მოსწავლეებს, რომ
მოსწავლეებმა ბავშვის უფლებათა კონვენციის გაცნობამდეც იცოდნენ, მათი უფლებები
და მოვალეობები, ახლა კი კანონის დონეზე ეცოდინებათ მათ, თავიანთი უფლებები.
|
||||||
გაკვეთილი N 3
ჩატარების თარიღი: 01.03.2019 წელი
თემა: ,,სიტყვები რომლებიც გულს
გვტკენს“
გაკვეთილის მიზანი:
✅ ბავშვის
უფლებათა კონვენციის მე-13 მუხლის განხილვა;
✅გულსატკენი გამონათქვამების მიზეზების განხილვა; ✅ იმის გარკვევა, თუ როგორ განსხვავდება ადამიანის რეაქცია სხვადასხვა გამონათქვამზე; ✅გულსატკენი გამონათქვამების ოპონირების საშუალებებში გაწაფვა;
რესურსი:
✅მუხლი
13
ბავშვს აქვს აზრის გამოხატვის და გაზიარების უფლება, თუ ეს ინფორმაცია არ არის მისთვის ან სხვისთვის საზიანო.
✅წებოვანი ფურცლები
✅კალამი
✅პროექტორი
✅კომპიუტერი
✅ინტერნეტი
✅youtube
✅ფილმი ,,ჩაანაცვლე ბულინგი მეგობრობით“https://www.youtube.com/results?search_query=%E1%83%A9%E1%83%90%E1%83%90%E1%83%9C%E1%83%90%E1%83%AA%E1%83%95%E1%83%9A%E1%83%94+%E1%83%91%E1%83%A3%E1%83%9A%E1%83%98%E1%83%9C%E1%83%92%E1%83%98+%E1%83%9B%E1%83%94%E1%83%92%E1%83%9D%E1%83%91%E1%83%A0%E1%83%9D%E1%83%91%E1%83%98%E1%83%97
✅
✅ წიგნი ,,კომპასიტო“
აქტივობა:
1.
მასწავლებელი
მოსწავლეებს აჩვენებს ცხრილს, სადაც მითითებულ უჯრებში, უნდა ჩასვან თავიანთი გამონათქვამები:
2.
ცხრილის
შევსების შემდეგ, გაიმართება დისკუსია კიტხვებზე:
ა. ზოგიერთი სიტყვა ერთზე მეტ გრაფაში ხომ არ ყოფილა ნახმარი?
ბ. რატომ
ფიქრობენ
ერთნი,
რომ
ზოგი
გამონათქვამი/სიტყვა
არ
არის
გულსატკენი,
მეორენი
კი
მას
გულსატკენად
და
შეურაცხმყოფელად
აღიქვამენ?
გ. აქვს მნიშვნელობა
იმას,
თუ
როგორ
ან
ვინ
გამოთქვამს
ამა
თუ
იმ
სიტყვას?
დ. რატომ
ხმარობენ
ადამიანები
ასეთ
გამონათქვამებს/სიტყვებს?
ე. ადამიანებისთვის
გულისტკენა
ძალადობის
ფორმა
ხომ
არ
არის?
რატომ?
მოსწავლეები დაუკავშირებენ გულსატკენ
გამონათქვამებს ადამიანის უფლებების საკითხებს
შემდეგი კითხვების
დახმარებით:
ა. ევალებათ
თუ არა
უფროსებს გულსატკენი
გამონათქვამების აკრძალვა?
თუ ევალებათ,
რატომ?
ბ. ევალებათ
თუ არა
ბავშვებს გულსატკენი
გამონათქვამების აკრძალვა?
თუ ევალებათ,
რატომ?
გ. თქვენ
რისი გაკეთება
შეგიძლიათ თქვენს
გარშემო გულსატკენი
გამონათქვამების წინააღმდეგ?
დ. რატომ
არის ეს
მნიშვნელოვანი?
ე. როგორ
არღვევს გულსატკენი
გამონათქვამები ადამიანის
უფლებებს?
3.
მოსწავლეები უყურებენ ფილმს, ,,ჩაანაცვლე ბულინგი
მეგობრობით“
ფილმის ყურების შემდეგ, გაიმართება დისკუსია
|
||||||
გაკვეთილი N 4.
ჩატარების თარიღი: 15.03.2019 წელი.
გაკვეთილის თემა: ,,უმნიშვნელოვანესი
ვისთვის“
გაკვეთილის მიზანი:
მიზანი:
✅ ბავშვის უფლებათა კონვენციაზე მუშაობა; ✅ პრიორიტეტების განსაზღვრა; ✅ მონაცემების შეგროვება-დამუშავება;
რესურსი:
✅ ბავშვის უფლებათა კონვენციის ადაპტირებული ვერსია; ✅ ბავშვის უფლებათა კონვენციის ბარათები; ✅ შესავსები კითხვარი, მნიშვნელოვანი უფლებების დასადგენად;
მოსწავლეებმა
სათითაოდ იმუშავებენ
ბავშვთა
უფლებათა კონვენციაზე და ამოირჩევენ
მნიშვნელოვან
და ნაკლებად მნიშვნელოვან 3-3 უფლება.
ასევე იმ უფლებებს, რომლებიც
მათთვის მნიშვნელოვანი არ არის.
✅ წიგნი ,,კომპასიტო“
აქტივობა:
1.
მასწავლებელი, მოსწავლეებს სვამს ჯგუფებში და ურიგებს მათ ბავსის
უფლებათა კონვენციის ადაპტირებული ვერსიის ბარატებს და კითხვარებს. კითხვარებში,
ყველამ ინდივიდუალურად უნდა ჩაწეროს, 3 უფლება, რომელიც ყველაზე მნიშვნელოვანია,
სამი უფლება, რომელიც ნაკლებად მნიშვნელოვანია, 3 უფლება, რომელიც საერთოდ არ არის
მნიშვნელოვანი.
2.
მოსწავლეთა
მიერ შევსებულ კითხვარებს მასწავლებელი ამოწმებს და აკეთებს ერთ საეთო შემაჯამებელ
კითხვარს, მოსწავლეთა კითხვარების ანალიზის საფუზველზე.
3.
კლასის
ინტერესებიდან გამომდინარე, დადგინდება, :
3 უფლება, რომელიც ყველაზე მნიშვნელოვანია;
3 უფლება, რომელიც ნაკლებად მნიშვნელოვანია;
3 უფლება, რომელიც საერთოდ არ არის მნიშვნელოვანი.
4. საერთო ცხრილის სევსების შემდეგ
გაიმართება დისკუსია, რატომ აღმოჩნდა ზოგიერთი უფლება მეტად მნიშვნელოვანი და ზოგიერტი,
ნაკლებად მნიშვნელოვანი? რას მიანიჭეს უპირატესობა და რატომ?
|
||||||






No comments:
Post a Comment